See vaarunta on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vaarua",
"3": "nta",
"id2": "nominal"
},
"expansion": "vaarua + -nta",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "vaarua + -nta",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*J/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vaarunta",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vaaruntaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*J/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaaruntani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vaaruntaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaaruntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vaaruntaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaaruntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vaaruntaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaaruntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vaaruntaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaaruntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vaaruntaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vaarunta",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vaarunta",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "rare"
},
"expansion": "(rare)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vaaru",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nta (nominal)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"rocking, swaying"
],
"id": "en-vaarunta-fi-noun-xE1I5f8H",
"links": [
[
"rocking",
"rocking"
],
[
"swaying",
"swaying"
]
],
"tags": [
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑːruntɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝ːrun̪t̪ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑːruntɑ"
}
],
"word": "vaarunta"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vaarua",
"3": "nta",
"id2": "nominal"
},
"expansion": "vaarua + -nta",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "vaarua + -nta",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*J/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vaarunta",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vaaruntaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*J/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaaruntani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vaaruntaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaaruntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vaaruntaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaaruntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vaaruntaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaaruntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vaaruntaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaaruntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vaaruntaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaarunnattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaarunnoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaarunnoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaaruntoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaaruntoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vaarunta",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vaarunta",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "rare"
},
"expansion": "(rare)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vaaru",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish rare terms",
"Finnish terms suffixed with -nta (nominal)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːruntɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑːruntɑ/3 syllables"
],
"glosses": [
"rocking, swaying"
],
"links": [
[
"rocking",
"rocking"
],
[
"swaying",
"swaying"
]
],
"tags": [
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑːruntɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝ːrun̪t̪ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑːruntɑ"
}
],
"word": "vaarunta"
}
Download raw JSONL data for vaarunta meaning in All languages combined (20.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.